Aplikacje

Coś na start

Coś na start

Na pewno nie raz kusiło Was, aby chociaż spróbować samemu napisać jakąś prostą aplikację, która będzie spełniała oczekiwane przez Was założenia. Tak, tylko jak się za to zabrać. Nauka pisania programów nie jest rzeczą najłatwiejszą, ale znowu nie jest rzeczą bardzo trudną. Oczywiście zawodowych programistów jest niewielu, ale od czegoś trzeba zacząć. W pierwszej kolejności powinniśmy sobie odpowiedzieć czy nam to sprawia przyjemność. Aby to wiedzieć musimy spróbować napisać jakiś program komputerowy.

Jak mamy zacząć swoją przygodę z programowaniem? Na początek dobrze jest pobrać lub kupić kompilatory Visual Basic, Delphi lub Borland C++. Posiadają one graficzny interfejs, na którym zamieszczamy poszczególne obiekty. Są one istotne z punktu widzenia programu. Potem pozostaje nam już tylko wstawienie odpowiednich linii kodu. Jest to znacznie prostsze niż gdybyśmy mieli wszystko wpisywać od początku. Kiedy już nabierzemy doświadczenia to będziemy mogli pokusić się o bardziej wymagające kompilatory. Pozwolą nam one dokładniej poznać język programowania, w którym będziemy się specjalizować. Ale na to przyjdzie czas. Wyżej wspomniane kompilatory pozwolą nam szybko napisać jakąś ciekawą i nawet przydatną aplikację. Dzięki temu my nabierzemy doświadczenia i nauczymy się czegoś i w dodatku będziemy mogli skorzystać z naszej wiedzy w praktyce.

Programowania można zacząć na przeróżne sposoby. Możemy zacząć od kursów i porad zamieszczonych w internecie. Możemy również znaleźć gdzieś gotowe większe programy. Pamiętajmy jednak, że mogą one co najwyżej stanowić bazę i inspirację. Kopiowanie cudzych programów jest plagiatem. Podobnie jak w przypadku innych prac intelektualnych.

Kompilatory, takie jak Visual Basic czy Borland C++ mają dodatkową zaletę – pozwalają w sposób efektywny i sprawny napisać nam jakąś aplikację. Dzięki nim całość zajmie mniej czasu niż gdybyśmy korzystali z bardziej wymagających kompilatorów zmuszających nas do wpisywania wszystkiego od zera. To jest praca dla tych, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę i mają na to czas.

Do naszych programów będziemy mogli dodawać elementy graficzne. Oczywiście wymaga to pewnej wiedzy, ale już będziemy mogli zacząć tworzyć własne gry komputerowe. Oczywiście na miarę naszych możliwości. Ale to już będą nasze gotowe projekty. Z czasem będziemy mogli nawiązywać współpracę z innymi ludźmi zajmującymi się programowaniem. A za sprawą internetu będziemy mogli komunikować się z ludźmi z całego świata. No, ale żeby zacząć biegać wpierw trzeba nauczyć się chodzić. Najpierw zacznijmy od rzeczy prostszych po to, aby stwierdzić co nam rzeczywiście odpowiada.

Programowanie może być dużą frajdą. Na początku czeka nas trochę stresu – zdarza się bowiem, że napisany przez nas program nie działa. I to nawet pomimo tego, że korzystamy z poradnika. Cóż, czasem trzeba coś zoptymalizować. Jest to chwila stresu, ale wynagradzana. A najlepiej to zacząć i samemu ocenić w czym rzecz.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz