Programowanie skryptowe

Czym jest bash

Czym jest bash

Na samym początku należy się zastanowić tak właściwie czym jest bash. Każdy kto ma jakąś podstawową wiedzę z Linuxa powinien bardzo szybko skojarzyć informację na temat powłoki systemowej UNIX. Już teraz można przytoczyć wiadomość odnośnie przybliżonej definicji terminu bash. Jest to tak właściwie powłoka systemowa UNIX, która została zaprojektowana dla projektu GNU. Niniejszy program jest tworzony na licencji GPL. Już teraz warto to zaznaczyć, że jedną z najbardziej rozpoznawalnych powłok systemów uniksowych jest bash. Jest ona domyślna. Zdarzać się może, że w przypadku większości dystrybucji systemu GNU/Linux istnieć mogą wersje dla większości systemów uniksowych. Można określić, że to właśnie bash to domyślna powłoka w środowisku Cygwin dla wszystkich występujących systemów Win32.

Co umożliwia ta powłoka. Warto to określić, że bash daję możliwość do pracy w trybie konwersacyjnym a także w tym wsadowym. Tak właściwie ten język daję szerokie możliwości do określania funkcji, aliasów a także zawiera konstrukcję bloków operacyjnych sterujące całym przepływem jako wyrażenia (if, while oraz for). Cała powłoka systemowa zachowuję cała historię wprowadzanych poleceń a dodatkowo automatycznie zapisuję je w pliku o nazwie .bash_history w tym najbardziej domyślnym domowym katalogu użytkownika.

Nawiązując do wczesnej historii warto to określić, że właśnie ta nazwa to skrót od akronimu, wyrazu bliskoznacznego od Bourne-Again Shell. Za pierwszych twórców należy określać dwie bardzo popularne osoby jakimi byli Brian Foks oraz Chet Ramey. Rozpoczęli go pisać już w roku 1987. Jeśli chodzie o temat bezpieczeństwa to bash jest podatny na atak. Tak właściwie to wszystko bierze się z luki o nazwie CVE-2014-6271

Jakie możliwości kryję ta powłoka. Do najciekawszych należy zaliczać to, że ona jest rozszerzeniem innej powłoki o nazwie sh. Bardzo duża liczba skryptów, która cały czas jest wyznaczona dla powłoki sh działa bezproblemowo w powłosce bash. Jedyny wyjątek, który się tutaj może pojawiać to z pewnością skrypty. Ta część nie odwołuję się do tych wszystkich wbudowanych zmiennych powłoki. Skąd tak właściwie wzięła się ta składnia a także o co chodzi w poszczególnych ideach. Bardzo duża część wywodzi się powłoki Korna i csh. W przypadku użycia basha interaktywnie, istnieje możliwość do tego aby uzupełniać dostępne nazwy plików, wszystkich poleceń wbudowanych a także zewnętrznych programów. Aby to wszystko wywołać wystarczy jedynie nacisnąć odpowiedni klawisz TAB.

Co można uzyskać przez stosowanie tej powłoki. Na pewno można wykonywać odpowiednie działania na liczbach całkowitych. Przy użyciu odpowiednich nawiasów oraz składni to wszystko może stać się możliwe. Dodatkowo można bez problemu przekierowywać wejścia/wyjścia. To wszystko dzięki rozszerzeniu powłoki sh, która służy do tego przekierowania. Warto o tym powiedzieć, że Bash 3.0 ma aktywną obsługę wyrażeń regularnych, które cały czas odbywa się przy użyciu składni odwzorowanej na Perlu. To wszystko wygląda bardzo podobnie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz