Programowanie obiektoweProgramowanie skryptowe

Dlaczego postawić na Jave?

Dlaczego postawić na Jave?

Bardzo duża liczba osób zastanawiać się może nad tym jaki tak właściwie język programowania należy rozwijać. Wahania są bardzo często między C++, Pascal a nawet Java. Z pewnością warto spróbować każdego ale jednak po przeczytaniu tego artykułu będzie można mieć jasną odpowiedź na to, że to Jednak Java to bardzo dobry wybór.

Pierwszą korzyścią, który jest związany z Javą dotyczy tego iż on jest w pełni obiektowy(chociaż nieliczni mogą się czepiać o to, że z definicji nie powinno być tutaj typów prostych ale dlatego są te osłonowe). Dla kogoś kto programował już bardzo wcześnie w gimnazjum bądź liceum przy użyciu kodu strukturalnego przy wykorzystaniu klasycznego Pascala może być ciężko się przerzucić na język obiektowy niż takiej osobie, która rozpoczyna od całkowitego zera. Jednak aby zrozumieć o co dokładnie chodzi w tym obiekcie należy przede wszystkim przeczytać poniższy przykład, który jest związany z tym, 4osobowa rodzina jedzie samochodem(tato, mama a także dwójka dzieci). W tym przypadku da się odróżnić 5 obiektów chociaż należy powiedzieć o tym, że każdy zawierać będzie jakieś informację. Najważniejszy obiekt główny związany będzie z samochodem(jako klasa Object w Java). Każdy z członków rodziny przenosić będzie pewne informację(kolor włosów, wzrost etc.) a co ważne dzieci także są w posiadaniu niektórych cech rodziców, które po nich odziedziczyli razem z genami. Język wyżej wspomniany (Java) także daję możliwość, która może posłużyć jako dziedziczenie.

Bardzo fachowe określenie dotyczy tego, że to właśnie język Java nie jest zależny od jakiejkolwiek platformy. To zdanie może w wielu przypadkach tracić na wartości ponieważ jest to w ofercie co raz większej liczby języków, które są uruchamiane na wirtualnych maszynach. Bardzo korzystne jest to, że umiejąc programować w języku Java można napisać aplikację, która uruchamiana będzie na naszej maszynie stacjonarnej a także jako program na komórkę. Inwestycja w swój rozwój dotyczy przede wszystkim tego, że można także stawiać na różnego rodzaju szkolenia, które związane będą z uruchamianiem aplikacji po stronie serwera jako technologia Jave EE, a co raz częściej popularny Android.

Można powiedzieć o tym, że zapis kodu w Javie jest o wiele prostszy w porównaniu np. do C++. Jest on bardzo czytelny a także można się do niego bardzo szybko przyzwyczaić. W niektórych środowiskach programistycznych wystarczy dopisać kilka liter a następnie cała reszta zostanie przez nas całkowicie uzupełniona.

Mitem jest to, że Java jest powolna. Przede wszystkim co raz więcej osób w Polsce korzysta z oprogramowania Open Office, który w wielu przypadkach korzysta z Javy. Tak samo jest z edytorem kodu JEdit, który co raz częściej ma większą popularność a jeśli chodzi o środowisko programistyczne związane jest to z Eclipse. Nie zawsze należy wierzyć w tego typu mity skoro wszystko w rzeczywistości wygląda zdecydowanie inaczej i niestety fakty są zupełnie inne.

Czy Java jest duża. Na pewno można powiedzieć o tym, że ten język jest na tyle rozpowszechniony i stosowany na globalną skalę, że każdego dnia jest poprawiany i udoskonalany. Zawiera on bardzo dużą bazę standardowych bibliotek a to da gwarancję zaoszczędzenia masy czasu, który związany będzie z napisaniem własnych.

Język Java jest bardzo podobny do C#. Można powiedzieć, że ten drugi język przejął bardzo dużą liczbę cech od Javy. Z tego powodu nauka wydawać się może zdecydowanie prostsza. Co raz częściej język C# zyskuję na popularności. Z tego powodu znając już Javę mamy doskonałe możliwości do tego aby opanować w szybki sposób kolejny język programowania.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz