Programowanie obiektowe

Zainteresowanie programowaniem komputerowym

Zainteresowanie programowaniem komputerowym

Na pewno nie raz spędzając godziny nad ciekawą grą komputerową albo jakimś programem zastanawiałeś się jak to jest zrobione. A na pewno nie raz chciałbyś dodać coś do aplikacji tylko… no właśnie. Jak właściwie masz to zrobić. Pisanie programów komputerowych to ciekawe zajęcie, ale jednocześnie wymagające ogromnej wiedzy. Ale od czegoś trzeba zacząć.

Jeżeli chcemy zająć się pisaniem programów to w pierwszej kolejności powinniśmy zakupić lub pobrać z sieci darmowy kompilator któregoś z języków programowania. A współcześnie mamy ich sporo : C, C++, Ruby, Pascal, Java, różne odmiany Basica, Python i wiele innych. Język C, C++ uchodzi za język pozwalający na pisanie aplikacji pod system i korzystanie z jego funkcji i bibliotek. Dlatego też warto nauczyć się obsługi tego języka, ale można zacząć od innych. Język Java to język, w którym pisanych jest wiele aplikacji. Jego zaletą jest fakt, że programy w nim napisane uruchamiają się na różnych platformach systemowych i sprzętowych. Stąd też często w tym języku pisane są gry online, ale nie tylko one. Język ten nie należy do najbardziej wydajnych języków, ale pozwala na dużo. A do wyboru mamy jeszcze inne języki.

W początkach naszej przygody z programowaniem przyjdzie nam testować różne kompilatory różnych języków. Możemy zacząć od czegoś prostszego. Kiedy pobierzemy już jakiś kompilator dobrze będzie ściągnąć jakieś kursy lub przykłady. Dawniej były one dostępne w gazetach komputerowych albo specjalnych książkach. Wprawdzie dalej możemy korzystać z tych źródeł, ale w erze internetu mamy do nich łatwiejszy dostęp. Wystarczy wpisać w internecie kurs programowania i nazwę języka, a oczom naszym ukaże się wiele pozycji. Co więcej możemy nawet znaleźć ciekawy materiał na YouTube. Taki, że zobaczymy w praktyce jak napisać przykładowy program wraz z objaśnieniami. Pozostaje nam go tylko wrzucić do kompilatora, kliknąć co trzeba i gotowe. Jeżeli jest jakiś błąd kompilator da nam znać. Niestety, nasz program się nie wykona. Ale będziemy mogli nanieść niezbędne poprawki.

Pisanie własnych działających programów może być źródłem niemałej satysfakcji. W dodatku pisząc określone programy korzystając z poradników z czasem będziemy w stanie tworzyć własne programy i dać upust swojej kreatywności. Może nawet napiszemy jakąś własną aplikację, dzięki której będzie nam się lepiej pracowało z systemem i wykonywało różne czynności. A może napiszemy własną grę komputerową. Napisanie większej gry, takiej w jakie przeważnie gramy wymaga niemałych nakładów pracy. W dodatku będzie nam potrzebny sztab programistów. Co nie oznacza, że nie możemy niczego zrobić dla siebie. Jeżeli mamy znajomego grafika i muzyka to możemy w prosty stworzyć własną gierkę dla swojej przyjemności. Ale na tym nie koniec. Możemy również poprosić innego znajomego, aby nam ją przetestował. Wreszcie być może zarobimy na niej parę groszy. Ale z początku nie nastawiajmy się na to.

Początkujący programiści powinni odkryć w tym przyjemność. Jeżeli ich to mówiąc kolokwialnie „wciągnie” to wtedy będą mogli napisać bardziej ambitne pozycje. I kto wie – może z czasem staną się znanymi producentami gier i programów.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz