Z pewnością wiele osób zastanawia się w jaki sposób należy tworzyć bardziej zaawansowane strony internetowe. W tym przypadku można się posłużyć technologią front-end – HTML oraz CSS. Jednak czy to zbudowania witryny internetowej konieczne jest skorzystanie wyłącznie z tych elementów? Oczywiście, że NIE! Warto się także zdecydować na to aby wykorzystać PHP. Ta technika nie jest idealna ale jednak można powiedzieć, ale jednak istnieję lista zalet i wad, którą warto należy poznać tuż przed tworzeniem kodu programu służącego do obsługi aplikacji internetowych.
PHP to na pewno stabilność kodu źródłowego. To co powinno być ułatwieniem dla młodych programistów jest sam fakt, że nie należy tutaj korzystać ze specjalnych technik programistycznych. Wystarczy opanować podstawy związane z funkcjami, pętlami a także z tablicami. Do stworzenia zaawansowanej strony www nie ma potrzeby poznania ,,obiektówki”.
Przypisywanie zmiennych dla początkujących nie jest aż tak skomplikowane. Warto powiedzieć o tym, że tutaj następuję wszystko automatycznie. To właśnie może umożliwiać pisanie kod programu łatwiej – szczególnie to dotyczy tych najbardziej rozległych programów, od których wymagana jest konieczność posiadania sprawdzania liczby błędów na stronie.
W porównaniu do innych języków programowania składnia języka PHP nie jest aż tak skomplikowana. Biorąc pod uwagę inny skryptowy kod źródłowy to programowanie należy zaliczać do najłatwiejszych.
Liczba funkcji i bibliotek w tym przypadku jest bardzo duża. Oficjalna dokumentacja na stronie internetowej może z pewnością zapewniać nieskomplikowaną budowę zaawansowanych aplikacji internetowych. O ile technika CSS i HTML służy do stworzenia statycznej strony to tak naprawdę PHP da szansę do wykonywania dynamicznej strony dzięki której użytkownik jest w stanie zalogować się czy założyć konto. Dostanie się do kodu programu nie należy do zbyt ciężkich. Wystarczy odpowiednio edytować plik.
Wadą skryptowego języka PHP jest to, że składa się on z dużej ilości specjalistycznych rozwiązań, tylko regularne pisanie w tym języku programowania umożliwi wpojenie ich a także wzięcia ich sobie w swój nawyk.
Język ten nie jest w żaden sposób kompilowany. To co warto powiedzieć dotyczyć będzie tego faktu, że on nie jest w żaden sposób kompilowany. W przypadku do innych języków programowania nie ma tutaj żadnego kompilatora – to jest największy minus z pisania w PHP.
PHP może działać jedynie kiedy użytkownik będzie miał zainstalowane odpowiednie oprogramowanie. W tym celu konieczne jest skorzystanie z serwera WAMP lub XAMP, Apache. Bez tego nie można odpowiednio sprawdzić swojego kodu ponieważ sama przeglądarka na local hoście nie jest w stanie obsłużyć tego narzędzia.
Język skryptowy składa się z dość sporej ilości ,,pułapek” dla developerów. Tworząc kod w tym programie konieczne jest to aby uświadomić sobie fakt, że bezpieczeństwo kodu powinno stać na bardzo wysokim poziomie.