Programowanie obiektowe

Sieci komputerowe, dwa rodzaje

Sieci komputerowe, dwa rodzaje

Warto się bliżej zapoznać zagadnieniom związanym z Internetem. W tym przypadku należy się zastanowić nad rodzajami sieci.

Jako pierwszą należy wyróżniać sieć rodzaju peer-to-peer z języka angielskiego to jest p2p a chodzi dokładnie a partnerskie połączenie. Na czym dokładnie polega to równorzędne połączenie? Przede wszystkim należy tutaj powiedzieć, że wszystkie urządzenia podłączone są brane pod uwagę w takim sam sposób bez żadnego rozdzielania. Do największych plusów można zaliczać to, że nie trzeba mieć zbędnego oprogramowania, które będzie służyło idealnie do monitorowania a także zarządzania. Oprócz tego ważną rzeczą jest także to, że koszt wdrożenia sieci peer-to-peer jest stosunkowo niski. Rzecz, która powinna być pozytywna dla wszystkich osób związana jest z tym, że nie ma potrzeby tutaj założenia stanowiska głównego administratora.

Jakie wady należy przypisywać do sieci równorzędnej? Przede wszystkim poziom bezpieczeństwa w tym rozwiązaniu nie będzie stał na wysokim poziomie. Z tego względu, że brak tutaj jest administratora każdy może przejąć jego role.

Drugi rodzaj sieci o jakim należy powiedzieć dotyczy połączenia typu klient-serwer. Czym się w tym przypadku to może charakteryzować? Przede wszystkim warto zaznaczyć to, że tutaj istnieję jeden specjalnie wydzielony i indywidualny serwer. Wszystkie komputery użytkowników w sieci są odpowiednio monitorowane, administrowane a także zarządzane centralnie. Plusy jakie należy zaliczyć do tego rozwiązania będą dotyczyć tego, że tutaj poziom bezpieczeństwa będzie wysoki. W prostszy sposób można tworzyć różnego rodzaju kopie zapasowe typu backup. Zarządzanie tego typu urządzeniem jest o wiele mniej skomplikowane.

Wady połączenia klient serwer to z pewnością konieczność posiadania technicznie przystosowanego oprogramowania służącego bezpośrednio do monitorowania. Kolejny minus to także dość wysoki koszt urządzeń sieciowych. Aby swobodnie można było zarządzać siecią należy sobie uświadomić to, że potrzeba specjalnie przeszkolonych użytkowników do wykonywania niektórych czynności takich jak np. wykonywanie kopi zapasowych.

Można wyciągnąć wniosek, że tak w zasadzie dwa rodzaje sieci to inne cele i wszystko polega na czymś zupełnie innym. W tym przypadku należy powiedzieć o tym, że tutaj każde będzie miało swoje określone zalety. Ze względu na wielkość przedsiębiorstwa każde rozwiązanie powinno być brane pod uwagę w indywidualny sposób. Co raz bardziej popularnymi rozwiązania są połączenia typu klient-serwer.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz