Gry

Stare gry a dzisiejsze – różnice wręcz niewyobrażalne

Stare gry a dzisiejsze – różnice wręcz niewyobrażalne

Współczesna grafika w grach komputerowych, tych na konsole czy nawet tych na smartfony, jest tak niewyobrażalnie realistyczna i piękna, że wszyscy gracze zastanawiają się, czy można wymyśleć jeszcze coś bardziej fascynującego i piękniejszego. Dzisiejsze gry na każdym z urządzenie przypominają raczej film nagrany w realnym świecie aniżeli grę. Ale taka właśnie jest rola programistów, projektantów i tych, którzy są odpowiedzialni za to, aby grafika do gier wyglądała właśnie tak a nie inaczej. Nad każdą dzisiejszą grą pracują setki ludzi, jest to więc produkcja, do której potrzebne są nieraz setki godzin pracy tysięcy rąk. Ale efekty widać od razu, kiedy uruchamia się taką grę. Dzisiejsza grafika do gier różni się od tej, jaką pamiętamy sprzed lat, z lat, w których gry komputerowe zaczęły na dobre pojawiać się na Naszych domowych komputerach.

Komputery i gry spowszechniały na dobre w latach dziewięćdziesiątych, ale to dopiero w dwudziestym pierwszym wieku grafika zaczęła robić się naprawdę realistyczna. Ci, którzy grali na pierwszych Pecetach pamiętają przecież jeszcze, że ówczesna grafika do gier była mierzona, można powiedzieć, w pikselach, a więc w maleńkich kwadracikach. Dzisiaj też możemy mówić o rozdzielczości w pikselach, ale wtedy na ekranie komputera czy telewizora te piksele było po prostu dobrze widać.

Jeżeli przypomnimy sobie jak wyglądały gry i grafika do gier, kiedy pojawiły się pierwsze komputery osobiste, to w zasadzie nie można tego porównać do niczego, co dzisiaj moglibyśmy nazwać grą. Ale to jest właśnie unikatowość takich starych gier. I wiele osób poświęca dzisiaj mnóstwo czasu na to, żeby odpalić jedną z tych starych gier na nowoczesnym komputerze. Służą do tego oczywiście emulatory. Są to specjalne programy, które spowalniają pracę dzisiejszych komputerów do tego stopnia, że są one w stanie odpalić takie wiekowe gry. Bo to wbrew pozorom nie jest tak, że nowe komputery z łatwością odpalą gry wiekowe, sprzed kilku dekad. Różnice w parametrach sprzętowych są tak ogromne, że dostosowanie starej gry do nowoczesnych możliwości komputera jest niemalże tak samo trudne jak odpalenie nowoczesnej gry na prehistorycznym komputerze sprzed dwudziestu lat.

To, jakie są dzisiaj możliwości graficzne komputerów i jak dzisiaj wygląda grafika do gier jest tak nieprawdopodobne, że można się tylko zastanawiać jak to jest możliwe, że dzisiaj właśnie tak to wygląda. Kilkanaście lat temu nawet nie można sobie było wyobrażać tego, jak dzisiaj wyglądają gry komputerowe. I co najważniejsze, bajeczna grafika do gier jest dostępna również w grach mobilnych, a więc tych, w które gra się na nowoczesnych telefonach komórkowych. To wszystko sprawia, że można się pewnie obawiać tego, co pokaże się za kilka lat. Oczywiście, nie wspominamy nawet okularów do rzeczywistości rozszerzonej, ponieważ to już nie są mrzonki tylko realne projekty i działające prototypy. Tak więc jedynie chyba gracze z największą wyobraźnią mogą spróbować przepowiedzieć, co ich czeka w najbliższych latach, jeśli chodzi o granie i komputerowe gry.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz