Nauka

Programowanie dla każdego – nowa inicjatywa społeczna

Programowanie dla każdego – nowa inicjatywa społeczna

Nauka programowania staje się coraz bardziej powszechna a trend w światowych technologiach i w globalnej sieci jest taki, żeby zainteresować jak największą liczbę osób programowaniem. Dzisiaj wszystko można zrobić samemu, w głównej mierze przy wykorzystaniu dostępu do Internetu. Jest tak na przykład w przypadku programowania właśnie, którego propagowanie stało się wręcz dla dużej grupy ludzi działaniem strategicznym. Nie wspominamy nawet o platformie codecademy ale ogólnie o wszystkim co dzieje się w mediach społecznościowych czy w serwisach branżowych. Chociaż właśnie codecademy jest doskonałym przykładem na to, jak mocno można propagować naukę programowania.

Czym jest właściwie programowanie? To nic innego jak pisanie specjalnych programów określonym językiem w postaci tekstu, które następnie komputer przerabia odpowiednio do postaci, jaką chcieliśmy uzyskać. No generalnie nie jest to nic prostego, tym czasem wielu mocnych ludzi w tym działaniu próbuje sprawić, żeby zainteresowanie programowaniem było jak największe. I właśnie dlatego powstało codecademy, które dzisiaj zna każdy programista amator, ale również zawodowiec.

Propagowanie nauki programowania można śmiało określić, jako nową inicjatywę społeczną. Oprócz ogromnego zainteresowania wspomnianą powyżej platformą codecademy możemy zauważyć jeszcze większy ruch w social media na stronach poświęconych programowaniu właśnie. Oprócz ogromnego nacisku w społeczności jest też przede wszystkim ogromny odzew, a Ci, którzy uczą się podstaw w sieci coraz chętniej zapisują się do istniejących w świecie realnym szkół programowania. I może właśnie o to chodzi w tym całym przedsięwzięciu? Żeby zainteresować użytkownika komputera czymś co nazywa się programowaniem a potem odesłać pod adres najbliższej szkółki dla programistów. Chociaż, jeżeli chodzi o codecademy to tam możemy poznać w praktyce programowanie w każdym języku i na każdej z dostępnych platform. To rewolucyjne podejście w myśleniu, jeżeli chodzi o programowani i my jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego projektu.

W zasadzie nie wiadomo, jak to się stało, że tak mocno dzisiaj akcentuje się konieczność oswajania ludzi z tą drugą stroną komputera. Robi się wszystko, żeby młodzież odsunąć od grania w gry i biernego korzystania z komputera na korzyść właśnie tego, żeby w sposób aktywny korzystać z możliwości, jakie dają dzisiaj nowoczesne komputery. Bo w gry nie trzeba grać, można je równie dobrze samemu tworzyć, dzięki czemu można mieć jeszcze większą frajdę z ich tworzenia. We wszystkim może pomóc oczywiście codecademy, ale pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać jest oczywiście to, żeby na ten portal zajrzeć. No i właśnie do tego mocno zachęcamy, ponieważ programowanie to jest coś, co może dać ogromną radość. Zwłaszcza, kiedy ogląda się efekty tego, co się napisało w języku programowania a co zmieniło się w pełni działającą grę czy program. Można napisać tak bardzo populistycznie, że po napisaniu pierwszego własnego i działającego programu satysfakcja i radość jest gwarantowana. I wtedy dopiero pojawia się ogromna potrzeba dalszej edukacji w tej dziedzinie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz