Nauka

Nie powielaj błędów innych początkujących programistów

Nie powielaj błędów innych początkujących programistów

Czujesz, że znalazłeś już dla siebie odpowiednią profesje. W tym roku zdałeś maturę i zamierzasz iść na studia. W twoim przypadku kierunek już został dobrany na 100%. Podjąłeś decyzję i jest to Informatyka. Na pewno wiążesz z tą specjalnością dużą przyszłość. Wiesz, że inż. przed nazwiskiem brzmi dumnie. Zależy Ci na tym aby dołączyć do grona najlepszych programistów. Piszą pierwsze kody swoich programów zdecyduj się na to, że nie będziesz powielać błędy innych osób.

Nie przygotowuj się zbyt długo do nauki programowania. Na pewno nieefektywne będzie to jeśli zmarnujesz swój czas na poszukiwanie niezbędnej literatury lub kursów do nauki języka. Sam wybór nie powinien trwać u Ciebie długo. Na każdym forum języka programowania znajdziesz zwolenników i przeciwników jakiegoś skryptu kodowania. Jeśli chcesz się nauczyć ,,kodzić” to zamiast przeglądać literatury na ten temat postanów sobie to, że będziesz praktycznie podchodzić do tematu. Samo czytanie i przeglądanie forum dla programistów niewiele Ci da. Zamiast tego postaraj się pisać programy oraz mierzyć się z prawdziwymi problemami programistycznymi.

W jaki sposób zamierzasz korzystać z dokumentacji? Jeśli myślisz o tym aby wybrać tą w języku polskim to tak naprawdę jesteś w dużym błędzie. Nie ma nic gorszego niż ta decyzja. To taki typowy błąd początkującego programisty. Nie decyduj się na to, że będziesz szukał polskich kursów programowania. Wiedza, która może zostać tutaj przekazana okazywać się może przestarzała i także już dawno wyszła ona z użytku. Jeśli nie umiesz języka angielskiego to koniecznie pomyśl o tym aby w końcu się go nauczyć i wykorzystać go do czytania dokumentacji w tym języku.

Nie wiesz w jaki sposób rozwiązać jakiś problem programistyczny? Zdecyduj się na to, że rozrysujesz sobie jakiś schemat działania. To twoja wyobraźnia będzie Ci w stanie pomóc abyś mógł przejść do właściwego programowania. Nie mów, że coś jest niewykonalne. Na początku może się okazać, że coś będzie dla Ciebie trudne do opanowania. Jednak z upływem czasu przyznasz, że procedura lub wskaźniki były czymś banalnym.

Na pewno każdy powinien znać podstawy programowania – wiedzieć m.in. co to jest zmienna, funkcja lub procedura. Jeśli przerobiłeś jakaś książkę to tak właściwie jesteś na dobrej drodze. Jednak czy drugi i kolejny raz musisz myśleć o tym aby wybrać jakąś literaturę i przepisywać z niej od do z każde zdanie? Oczywiście, że NIE! Jeśli opanowałeś jakiś materiał – nawet w podstawowym stopniu pomyśl o tym aby zacząć korzystać z niego w sposób praktyczny. Realizacja praktycznych projektów da Ci o wiele więcej umiejętności w porównaniu do przepisywania kodu z książek.

Bardzo dobrze jak lubisz mieć dużą liczbę komentarzy w swoim kodzie. Jednak takie podejście nie będzie należeć do najlepszych. Kod, który jest przesiąknięty komentarzami może się okazywać nieczytelny. O ile na samym początku, kiedy programujesz wyłącznie strukturalnie komentarze mogą być w porządku to tak właściwie w obiektówce ich duża ilość może Ci szkodzić. Poczatkujący programista uważa, że dobrze jest wszystko skomentować w kodzie źródłowym aby np. prowadzący z laboratorium zobaczył to, że umiemy programować. Kiedy jednak nabiera się umiejętności i wchodzi na wyższy poziom to lepiej jest oczywiście je usuwać systematycznie.

Będąc początkującym programistą pomyśl o tym aby nie zaczynać pisać w notatniku a następnie przepisywać lub kopiować kodu do swojego programu. To na pewno nie będzie dobry sposób. Od razu zdecyduj się na to, że od samego początku odpalisz swój kompilator. Wykorzystaj także te bugi, które będą Ci się wyświetlać w programie. Kiedy je zaczniesz sprawdzać to tak naprawdę Google pomoże Ci w nakierowaniu na rozwiązanie twojego problemu.

Na samym początku nie warto się decydować na to aby zmieniać język programowania jak rękawiczki. Lepiej jest postawić na jakiś jeden i się w nim realizować. To na pewno rzecz konieczna do tego aby zrozumieć całą idee programowania. Jeśli ktoś pouczy się trochę Pascala i przerzuci się po pewnym czasie na PHP to tak właściwie nie będzie mógł liczyć na to, że się któregoś języka programowania nauczy praktycznie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz