Każdy, kto posiada dzisiaj telefon komórkowy w wersji nowoczesnej wie, że to już nie jest zwykły telefon. To nawet już nie jest tylko telefon. Urządzenia, które dzisiaj używamy do komunikowania się z innymi ludźmi są tak potężne sprzętowo, że spokojnie można je nazwać komputerami w miniaturze dostępnymi w zasięgu dłoni. Nowoczesne telefony nazywa się dzisiaj smartfonami, ale skąd ta nazwa się wzięła to zupełnie trudno powiedzieć. Można jedynie zasugerować się tym, że są one po prostu „smart” czyli takie bardzo funkcjonalne z ogromną ilością użytkowych programów, funkcji i aplikacji. Każdy, kto korzysta z nowoczesnych telefonów wie, że dostępne są na nie tysiące różnych aplikacji i gier. Tylko, czy wiecie może, jak ogromne pieniądze i gigantyczne firmy stoją za tymi grami, które wydają się być niepozorne? Dzisiaj tworzenie gier to dziedzina informatyki, która jest po prostu jedną z najbardziej dochodowych. Jeśli ktoś uczy się informatyki , a co za tym idzie programowania w różnych językach, platformach i środowiskach, to docelowo jego marzeniem jest właśnie tworzenie gier albo ewentualnie programów.
Zatem to właśnie programiści i wielkie firmy komputerowe stoją za tym, że na Wasze telefony trafia ta czy inna gra. Same gry zaś można podzielić na wiele różnych kategorii. O jakiej jednak grze byśmy nie pisali to zawsze za jej stworzenie, czyli napisanie i zaprogramowanie odpowiedzialne są koncerny informatyczne i programistyczne. Natomiast samo tworzenie gier to już dzieło poszczególnych programistów. Może na telefony czy raczej smartfony, gry nie są jeszcze tak szalenie wymagające sprzętowo, jak na konsole czy na gammingowe pecety, ale na pewno na ich tworzenie też składa się praca kilkudziesięciu osób. Tym czasem największe gry na konsole czy pecety powstają przy udziale zespołów składających się z kilkuset czy nawet kilku tysięcy programistów, grafików czy informatyków.
Samo tworzenie gier to dzisiaj dziedzina informatyki z przyszłością, o której marzy każdy, kto tylko spróbował swoich sił w programowaniu. Co najciekawsze, powstały gry i programy, w których każdy z Was może się poczuć programistom i które polegają właśnie na tym, żeby tworzyć gry. Czyli gra się w grę, w której zadaniem gracza jest stworzenie własnej gry. To trochę takie nietypowe, ale to tylko pokazuje, jak bardzo tworzenie gier jest popularne pośród tych, którzy sami w nie grają.
Nie każdy pewnie zostanie już programistą, ale jest nadzieja, że coraz więcej młodych ludzi zainteresuje się tym zajęciem. Można przecież potraktować tworzenie gier jako swoje hobby, a można równie dobrze spróbować na tym dobrze zarobić. Tak czy inaczej, każdy, kto chce spróbować, może to zrobić na kilka różnych sposobów. Można zacząć od książek poświęconych programowaniu i napisać swoją pierwszą, najprostszą z możliwych grę. A można również zacząć z wyższej półki i zapisać się na kursy programowania, po których tworzenie gier będzie się wydawało o wiele prostsze, aniżeli przed udziałem w tym kursie. Potem trzeba od razu aplikować to tych wielkich wytwórni gier, które tworzą gry na smartfony oraz na komputery i konsole. Ale wcześniej warto byłoby zrobić jeszcze studia.