Aplikacje

Android – czym on jest?

Android – czym on jest?

Co do zasady – system operacyjny to oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie systemem komputerowym, umożliwiając wykonywanie zadań na sprzęcie. Jednym z bardziej popularnych systemów operacyjnych jest android. Okazuje się, że obecnie jest o to zdecydowanie najbardziej popularny system na świecie! Android został obecnie zainstalowany na urządzeniach mobilnych – telefonach, tabletach, netbookach czy smartfonach – jak widać spektrum zastosowania androida jest bardzo szerokie. A jakie były początki tego systemu?

Android został zakupiony przez Google w 2005 roku od maleńkiej, kalifornijskiej firmy. Główni inżynierowie tego systemu operacyjnego nie przerwali pracy nad nimi – kontynuowali ją już w strukturach Google, dzięki czemu prace nad systemem były od początku do końca koordynowane przez jego twórców. Do tej pory ten globalny potentat nie zajmował się oprogramowaniem dla urządzeń mobilnych, więc ich prace nad android wywołały ogromne poruszenie w branży IT. Z drugiej strony o firmie Android Inc. Niewiele osób wcześnie słyszało – zatem aby rozpropagować to rozwiązanie na szeroką skalę wsparcie firmy pokroju Google było nieodzowne. Zespół pracujący nad tym systemem działał w oparciu o Linuksa. W międzyczasie Google nawiązywał kontakty z operatorami telefonii komórkowej, torując sobie w ten sposób drogę do płynnego wejścia na rynek. To wszystko jeszcze bardziej nasiliło plotki – media zaczęły rozpisywać się na temat możliwości wprowadzenia prze tą międzynarodową korporację na rynek telefonu, sygnowanego ich logo. Google zrobił najlepszą rzecz, która mógł – nie dementował i nie potwierdzał żadnych pojawiających się plotek.

Pierwsza wersja systemu operacyjnego została wypuszczona na rynek na koniec 2007 roku – pierwsze wrażenia z korzystania z tego rozwiązania wśród programistów były mocno niechętne: skarżyli się oni na wielość błędów, brak właściwej dokumentacji. Jak widać – początki były bardzo trudne. Jednak Google nie poddał się – ogłoszono konkurs na najbardziej innowacyjne aplikacje, dedykowane specjalnie dla android – i to był strzał w dziesiątkę! Napłynęła ogromna ilość aplikacji, co zaowocowało wypuszczeniem na rynek trzech prototypów urządzeń, wyposażonych w ten system operacyjny.

Czym charakteryzuje się android? Przede wszystkim uznawany jest za bardzo przyjazny użytkownikom i intuicyjny. Ponadto ten system nie ma dużych wymagań sprzętowych, więc istnieje możliwość zainstalowania go nie tylko na bardzo zaawansowanych urządzeniach, ale też na tych starszych. Dodatkowo android umożliwia bardzo wygodne korzystanie z internetu – co przysparza mu popularności, zwłaszcza wśród bardzo młodych osób. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje fakt, że istnieją właściwie nieograniczone możliwości instalowania dodatkowych aplikacji dla tego systemu operacyjnego.

Jak widać – popularność androida opiera się na bardzo solidnych podstawach i raczej nie zapowiada się, aby ta sytuacja uległa zmianie w najbliższym czasie. Miejmy nadzieję, że jego rozwój będzie odbywał się nadal tak samo intensywnie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz