Aplikacje

Aplikacje webowe i desktopowe

Aplikacje webowe i desktopowe

Czym są aplikacje wie prawie każdy: to swojego rodzaju program komputerowe, które dzięki podłączeniu do internetu umożliwiają wykonywanie różnych czynności (w zależności od tego, z jaką aplikacją mamy do czynienia). Najważniejsze 2 typy aplikacji to aplikacje webowe i aplikacje desktopowe. Jakie są zatem podstawowe różnice pomiędzy nimi? Co powoduje, że te różnice bardzo często determinują przeznaczenie programów, tak tworzonych?

Pierwszą i zasadniczą różnicą pozostaje fakt, że aby skorzystać z rozwiązania desktopowego, musimy zainstalować dany program u siebie na komputerze – jest to absolutnie konieczny warunek. Kiedy zaś o chodzi o aplikacje webowe ta konieczność zanika – wszystko dzieje się przez przeglądarkę internetową, bez konieczności instalowania oprogramowania na komputerze. Daje to ogromną przewagę rozwiązaniu mobilnemu – dlaczego? Przede wszystkim nie „zapycha” pamięci komputera i daje możliwość korzystania z danego rozwiązania w dowolnym miejscu na świecie – o ile oczywiście mamy tam dostęp do internetu.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami aplikacji jest ewentualne „przywiązanie” do określonego systemu operacyjnego. W przypadku, gdy chodzi o aplikacje webowe ten problem nie istnieje – z uwagi na fakt, że korzystamy z niej za pomocą przeglądarki internetowej, nie musimy martwić się, tym, że nasze oprogramowanie ma mniejsze „moce przerobowe”. Zupełnie inaczej jest w przypadku rozwiązania desktopowego – tutaj musimy pamiętać, że np. stare wersje systemów operacyjnych mogą mieć problem z obsłużeniem wymagań nowoczesnych aplikacji – a to z kolei wymusza konieczność przeinstalowania samego systemu…

Kolejną bardzo istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami aplikacji jest sposób ich aktualizowania: w przypadku rozwiązań desktopowych jest on zdecydowanie dłuższy i wymagający większej uwagi, aplikacje webowe zaś są niemal automatyczne do zaktualizowania. Rozwiązania webowe mają wbudowane specjalne moduły, które umożliwiają automatyczne przeprowadzanie aktualizacji – co jest nie tylko szybsze, ale też zdecydowanie łatwiejsze.

Jak do tej pory przytoczone przez mnie różnice bezsprzecznie wskazują na wyższość rozwiązań mobilnych nad desktopowymi. Jest jednak pewna różnica, która sprawia, że aplikacje webowe to niekoniecznie zawsze idealne rozwiązanie. Chodzi oczywiście o kwestię bezpieczeństwa danych. W sytuacji, kiedy logujemy się do danej aplikacji z a pomocą przeglądarki, pozostawiamy po sobie ślad – a to z kolei sprawia, że nasze dane mogą trafić w niepowołane ręce. Jest powód dla którego nie wszystkie programy, które są oferowane jako aplikacje webowe, sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.

Bardzo często twórcy różnego typu aplikacji już na początku zakładają, czy będę one miały mieć zastosowanie tylko webowe, czy tylko desktopowe. Zazwyczaj do rozwiązań webowych zalicza się wszelkiego typu portale społecznościowe, sklepy internetowe, serwisy lojalnościowe czy kurierskie. Z kolei programy księgowe czy fakturowe z zasady (i dla większego bezpieczeństwa danych) wymagają zainstalowania na komputerach.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz